ATO members:

ATO - Asociace televizních organizací

Předmětem činnosti sdružení je ochrana a realizace společných zájmů členů sdružení spočívající zejména v zajišťování společného elektronického měření sledovanosti televize v České republice metodou TV metrů (projekt elektronického měření dále jen "PEM“), v obchodním využívání výsledků PEM, v propagační a reklamní činnosti, vydavatelské a nakladatelské činnosti, dále vypracovávání analýz a projednávání technicko-standardizačních a legislativně-právních a souvisejících opatření v oblasti provozování vysílání, které jsou ve společném zájmu členů a samoregulační činnost.
Weekly data
Monthly reports
ATO data online
ATO data online
News
21.07.2016 Tender for a new provider of TAM

Asociation of TV Organizations (ATO) opens a public tender for the Project of crossplatform electronic measurement and content consumption for the years 2018-2022.

Read more
01.02.2016 Timeshift included in the official TV currency

As of 1 February 2016, “zero-day” timeshift shall be included in the official TV currency provided by the Nielsen Admosphere company for the Association of TV Organizations (ATO). The change applies to all public TV viewing outputs as well as to TV advertising trading. For the time being,...

Read more
show all news