Členové ATO:
ATO - Asociace televizních organizací Aktuality Aktuality Tisková zpráva ATO ze dne 24.5.2009

Tisková zpráva ATO ze dne 24.5.2009

24.05.2009

Dopad vypnutí analogového vysílání z vysílače Žižkov.

Možnost přijímat digitální signál televizního vysílání mělo měsíc po vypnutí analogového vysílání z vysílače Praha–město (Žižkov) 92% Pražanů a Středočechů. Pouze 8% obyvatel těchto regionů bylo odkázáno jen na vysílání analogové. Další vlna Monitoringu přechodu na digitální vysílání, který realizuje agentura Mediaresearch ve spolupráci s agenturou STEM/MARK pro Asociaci televizních organizací (ATO), zjišťovala v květnu 2009, měsíc po vypnutí analogového vysílání stanic ČT1, Nova a Prima na vysílači Praha město (Žižkov), změny v chování pražských a středočeských domácností.

Květnová data ukazují, že dva měsíce před chystaným úplným odpojením analogového vysílání chystaným na říjen tohoto roku jsou domácnosti v regionu z velké většiny dobře připraveny. Nejčastěji se vybavily zařízením pro příjem pozemního digitálního vysílání (DVB-T) – set-top-boxem nebo digitálním televizor mělo v květnu k dispozici plných 73% domácností. Druhým nejčastějším řešením je přípojka kabelového operátora (DVB-C), kterou mělo k dispozici 17% domácností. 14% domácností volilo satelitní příjem (DVB-S), 5% mělo k dispozici přípojku IPTV operátora.

Graf 1: Možnost příjmu digitálního vysílání.

(Koláčový graf podle tabulky str. 32 zprávy Monitoringu V/09, jednotlivé typy digitálního příjmu řazené podle % sestupně, šedě „nemá“ t.j, jen analogový příjem)

 

Jak se vybavenost pro příjem televizního vysílání v Praze a Středních Čechách vyvíjela? Pro porovnání byly použity výsledky listopadové vlny roku 2008, kdy docházelo k prvnímu vypínání analogového vysílání v tomto regionu. Ze srovnání vyplývá, že chystané změna výrazně posílila podíl domácností vybavených pro příjem pozemního digitálního vysílání, a to někdy i na úkor placených televizních služeb.

Graf 2: Srovnání vybavenosti k příjmu televizního vysílání: před vypnutím a po vypnutí

(Sloupcový graf podle tabulky str. 32 zprávy Monitoringu V/09, jednotlivé typy digitálního příjmu řazené podle % sestupně,jeden sloupec XO/08, druhá 5/09)

 

Nejnovější výzkum je pátou vlnou kontinuálního monitoringu přechodu na digitální vysílání. Tato vlna popisuje situaci v Praze a Středočeském kraji po vypnutí vysílače Praha-město (Žižkov) v období 11. 5. 2009 – 31. 5. 2009. V nejbližších měsících se připravuje obdobný výzkum na Plzeňsku, Českobudějovicku a Trutnovsku.